Pratik Bilgiler

Salça Nedir ?Salça özellikle domatesin ve olgunlaşmış kırmızı biberin koyulaştırılmış özüdür. Yemeklere lezzet ve kıvam vermek, yemeklerin gıda değerini arttırmak için kullanılır. Salça yapımında kullanılacak domates ve kırmızı biber, ince kabuklu, etli, oldukça kırmızı, olgun olmalıdır.
Salça YapımıModern tesisimizde vakum kazanlarında, el değmeden salça yapılmaktadır. Yıkanıp doğranan domates ve biberler, sıcak veya soğuk parçalanmaya tabi tutulurlar. Bu enzimatik bir parçalanma hadisesi olup, kabuklardaki renk maddelerinin salçaya sirayeti sağlanır. Enzimatik parçalanması tamamlanmış ürünler, palperlerden geçirilerek bir nevi öğütmeye tabi tutulur. Kabuk ve çekirdekleri ayrılarak vakum kazanlarına verilir. Vakum kazanlarında, yüksek basınç altında, düşük sıcaklıkta, istenen yoğunlukta salça elde edilir. İçine sadece % 4 oranında tuz ilave edilir.
Salça Nasıl Korunur ?Salça yemeklerin vazgeçilmezidir. Ancak kapağı açıldığında oksijen ile kimyasal bir tepkimeye girer. Durmuşağa Salçalarının içinde koruyucu madde kullanılmadığından salçanızın kararmasını ve küflenmesini önlemek için üzerine sıvı yağ ilave ederek bunu önleyebilirsiniz.
Sağlık İçinCam ambalajları tercih edin. Durmuşağa Salçaları cam kavanoz ve cam petli olarak satışa sunulmaktadır. Salçayı kabından alırken her zaman temiz kaşık kullanmaya özen göstermeniz gerekir. Yemek artıkları salçanın içinde kalırsa bu salçanın hemen bozulmasına neden olur.